Cestování s CNG

Zde je možné debatovat na libovolné téma.

Moderátor: dako

Radek
nováček

Cestování s CNG

Příspěvekod Radek » čtv 14. led 2010 22:59:39

Ahoj, mohl by se někdo podělit o zkušenosti s cestováním po Evropě s autem na CNG? Příští Týden jedu do Francie a obávám se, že to budu muset odjet na benzín. :( V Německu to vypadá ještě dobrý, ale ta Francie ... :o
Opel Combo 1,6 CNG

Rebel78
pokročilý uživatel

Re: Cestování s CNG

Příspěvekod Rebel78 » pát 15. led 2010 0:11:46

Stačí se podívat (bez záruky) na http://www.cngprices.com
Nedávno jsem někde četl (anglicky), že ve Francii je cca 150 veřejných stanic - jinak to má každý doma nebo to mají pro sebe podniky (sám jsem by překvapen)
Sám můžes vznést dotaz přímo na GAS DE FRANCE http://www.gazdefrance.fr/, ale aby jsi neřekl, že tady nic nevíme tak zde je malý seznam co jsem našel "-))

Každopádně ti přeji hodně štěstí na cestě a doufám, že se pak podělíš o informace popřípadě pošleš link na info o CNG stanicích.

• Gaz de Bordeaux (Services Techniques)
91, rue Jean Vaquier (33 000) - Bordeaux - France
Tel: +33 (0) 5 56 79 41 36

• Gaz de France Aix en Provence
75 avenue Mayor de Montrichet (13854) - Aix Les Milles - France

• Gaz de France Cran-Gevrier
rue du Jourdil, ZA des Romains Nord (74 960) - Cran-Gevrier - France
Tel: +33 (0) 4 50 08 02 14

• Gaz de France Montbéliard
1, Rue Jacques Foillet (25200) - Montbéliard - France
Tel: +33 (0) 3 81 90 61 55

• Gaz de Strasbourg
10, rue du Doubs (67 000) - Strasbourg - France
Tel: +33 (0) 3 88 75 21 27

• Gaz Electricité de Grenoble
66, rue Honoré de Balzac (38 000) - Grenoble - France

• GNV Essonne
7, rue Angiboust, ZI de la Fontaine de Jouvenance (91462) - Marcoussis cedex - France
Tel: +33 (0) 1 64 49 67 02

Régie Municipale d'Aire sur l'Adour
Avenue Bordeaux (RN 124) (40 800) - Aire Sur L'Adour - France
Tel: +33 (0) 5 58 71 62 43

• Station TOTAL
4-6, avenue de la Résistance (09200) - Saint-Girons - France
Tel: +33 (0) 5 61 04 01 30

• Station Véhicules Propres GEG
73, rue Félix Esclangon (Europole) (38 000) - Grenoble - France
Tel: +33 (0) 4 76 84 39 39
ridič a provozovatel:
VW TOURAN 1.4 TGI (CNG) rv. 2015
Fiat Qubo 1.4 Natural Power (CNG) r.v. 2011
Domácí plnička PHILL od FuelMaker

dříve na CNG: VW TOURAN 2.0 EcoFuel, Daewoo Lanos 1.4 ;VW Golf Variant, Škoda Fabia 1.4 16V

Boardrider1
pokročilý uživatel

Příspěvekod Boardrider1 » pát 15. led 2010 16:40:05

Zdar koukni se na tema plnící stanice - kde je najdeme - dal jsem tam takovej elaborat odkazu . je tam taky tento http://www.gas-tankstellen.de/ podle nej jezdim v rakousku a nemecku a stopro to vychazi - stahnes si tam plnicky do navigace jao body zájmu....(je tam i Francie...) nebo kdyz mi das mail tak ti je poslu pro celou evropu ( do tom tomu)
Opel Zafira 1,6 CNG 2005
Fiat Punto 1,2 Natural Power 2005

Radek
nováček

Příspěvekod Radek » stř 03. bře 2010 20:23:42

Ahoj, děkuji za odpovědi na dotaz.
Nakonec jsem tu Francii musel doopravdy přejet na benzín, i když jsem byl na dvou stanicích CNG, tak se prostě tankovat nedalo. Na jedné (přímo na vrátnici GDF v Montbéliardu) mi řekli, že bez karty mám smůlu a na té druhé (v Montpellieru, volně přístupná) jsem čekal v neděli odpoledne 1,5 hodiny, ale nikdo se tam neukázal.
Když jsem psal na GDF (Gaz de France) jak mohu cestovat po Franci na CNG bez karty, tak mi poslali smlouvu pro kartu a návod na to jak ji vyplnit. Chtějí k tomu také přibalit 50 € asi jako zálohu, které snad pak po vrácení karty pošlou zpět.
Jinak mají Frantíci velkou nevědomost co se týká rozdílu mezi CNG a LPG, kdekoli jsem ptal na CNG tak mě ukazovali LPG.
Zde je pár zajímavých odkazů týkajících se CNG ve Francii:
www.gnvert.fr - web společnosti GDF, něco jako u nás cng.cz
http://www.eden-enr.org - francouzské stránky pro alternativní zdroje energie
Toto je zkopírováno z www.cngcompany.cz
Provoz večejných plních stanic zemního plynu byl ve Francii povolen až v roce 2007. Dnes je možno natankovat u více než 37 plnících stanic. Plnící koncovka pistole je typu NGV-1, adaptér nepotřebujete. Na silnicích je provozováno cca. 13.000 vozidel, většina vozidel však slouží ve veřejné dopravě (autobusy, komunální vozidla). Pro soukromé osoby, které využívají zemní plyn jako palivo pro automobily jsou poskytovány výhody formou snížení základu daně z příjmu, a to ve výši 1.500,–EUR.
Tipy a zkušenosti
Cestování se zemním plynem po Francii není příliš jenoduché. Jen zřídka je možno zaplatit za tankování v hotovosti. Většinou lze tankovat pouze s použitím karty „GNVert-Badge“, kterou je možno získat předem po sepsání smlouvy (blíže na http://www.gnvert.fr/).
Stejně tak jako v Itálii, na některých plnících stanicích po Vás obsluha může vyžadovat potvrzení o platnosti revize plynového systému (u vozidel starších 4 let). Dále mohou kontrolovat platnost tlakové zkoušky zásobníků plynu (týká se zvláště přestaveb, originální vozidla mají tlakové zásobníky většinou schváleny na dobu 20 let). Známka o platnosti by měla být vyznačena na víčku (zevnitř) u plnícího hrdla. Obsluha může toto označení při plnění kontrolovat, mohlo by se stát, že Vám bez platné revize nenatankují. Dejte si pozor i na víčko, které bývá nasazeno na konci plnící pistole, chrání ji před znečištěním, po natankování je také nezapomeňte vrátit. Další zkušeností je, že mnohé čerpací stanice mají pouze větší plnící koncovky – typ NGV-2.
Jízda po francouzských dálních vyjde celkem draze. Platí se vysoké mýtné, proto doporučujeme cestu dobře naplánovat a pokud možno zvolit trasu přes Švýcarsko, kde je velice hustá síť čerpacích stanic CNG.
Souhrn informací: Označení CNG: Gaz Naturel, GNV (Gaz Nature)
Počet CNG plnících stanic: 37 Průměrná cena CNG: 1,1 Euro pozn. stav k 1.12.2009

Radek
Opel Combo 1,6 CNG

dako
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dako » čtv 04. bře 2010 9:27:35

Radek píše:Ahoj, děkuji za odpovědi na dotaz.
Nakonec jsem tu Francii musel doopravdy přejet na benzín, i když jsem byl na dvou stanicích CNG, tak se prostě tankovat nedalo. Na jedné (přímo na vrátnici GDF v Montbéliardu) mi řekli, že bez karty mám smůlu a na té druhé (v Montpellieru, volně přístupná) jsem čekal v neděli odpoledne 1,5 hodiny, ale nikdo se tam neukázal.
Když jsem psal na GDF (Gaz de France) jak mohu cestovat po Franci na CNG bez karty, tak mi poslali smlouvu pro kartu a návod na to jak ji vyplnit. Chtějí k tomu také přibalit 50 € asi jako zálohu, které snad pak po vrácení karty pošlou zpět.
Jinak mají Frantíci velkou nevědomost co se týká rozdílu mezi CNG a LPG, kdekoli jsem ptal na CNG tak mě ukazovali LPG.
Zde je pár zajímavých odkazů týkajících se CNG ve Francii:
http://www.gnvert.fr - web společnosti GDF, něco jako u nás cng.cz
http://www.eden-enr.org - francouzské stránky pro alternativní zdroje energie
Toto je zkopírováno z http://www.cngcompany.cz
Provoz večejných plních stanic zemního plynu byl ve Francii povolen až v roce 2007. Dnes je možno natankovat u více než 37 plnících stanic. Plnící koncovka pistole je typu NGV-1, adaptér nepotřebujete. Na silnicích je provozováno cca. 13.000 vozidel, většina vozidel však slouží ve veřejné dopravě (autobusy, komunální vozidla). Pro soukromé osoby, které využívají zemní plyn jako palivo pro automobily jsou poskytovány výhody formou snížení základu daně z příjmu, a to ve výši 1.500,–EUR.
Tipy a zkušenosti
Cestování se zemním plynem po Francii není příliš jenoduché. Jen zřídka je možno zaplatit za tankování v hotovosti. Většinou lze tankovat pouze s použitím karty „GNVert-Badge“, kterou je možno získat předem po sepsání smlouvy (blíže na http://www.gnvert.fr/).
Stejně tak jako v Itálii, na některých plnících stanicích po Vás obsluha může vyžadovat potvrzení o platnosti revize plynového systému (u vozidel starších 4 let). Dále mohou kontrolovat platnost tlakové zkoušky zásobníků plynu (týká se zvláště přestaveb, originální vozidla mají tlakové zásobníky většinou schváleny na dobu 20 let). Známka o platnosti by měla být vyznačena na víčku (zevnitř) u plnícího hrdla. Obsluha může toto označení při plnění kontrolovat, mohlo by se stát, že Vám bez platné revize nenatankují. Dejte si pozor i na víčko, které bývá nasazeno na konci plnící pistole, chrání ji před znečištěním, po natankování je také nezapomeňte vrátit. Další zkušeností je, že mnohé čerpací stanice mají pouze větší plnící koncovky – typ NGV-2.
Jízda po francouzských dálních vyjde celkem draze. Platí se vysoké mýtné, proto doporučujeme cestu dobře naplánovat a pokud možno zvolit trasu přes Švýcarsko, kde je velice hustá síť čerpacích stanic CNG.
Souhrn informací: Označení CNG: Gaz Naturel, GNV (Gaz Nature)
Počet CNG plnících stanic: 37 Průměrná cena CNG: 1,1 Euro pozn. stav k 1.12.2009

Radek

Zkratka jeste vetsi kocourkov nez u nas. :) Uz vidim, jak borcovi u plnicky ukazuji vyrazeny nebo spis prerazeny rok posledni tlakove zkousky nadrze, eventuelne vylozim cely kufr s vecmi a odmontovavam sedacky, protoze jak na svinu je ta nadrz s tema cislama zrovna namontovana tak, ze se k nim blbe dostava a treba v mem pripade je potreba pouzit i zrcatko...muheheh...mam rad frantiky a Renaulty :)
Skoda Fabia Combi 1.4MPi CNG
Obrázek

Obrázek Obrázek
vozím v autě

Peugeot IoN - full Electric BEV
Obrázek

Radek
nováček

Příspěvekod Radek » ned 18. zář 2011 1:43:11

Tak od letošního dubna už jsou všechny čerpačky ve Francii (a že jich je - asi jako u nás ;) ) běžně na platební karty.
Akorát jsem měl s mojí Visou Electron trochu problém, když mi zablokovali na účtě o dost větší částku než měli a dosáhl jsem tak limitu a nemohl jsem vybírat. Nakonec tu špatnou částku nestrhli (možná díky tomu že jsem to hned reklamoval u moji banky) ale bylo to dost nepříjemný.

Kdo tam pojede a bude čerpat, tak mám zkušenost, že maj Frantíci menší tlak - a tedy menší dojezd.
Konrétně v Chambérách je tlačítko a to je potřeba stále držet dokud samo nevypne.
Opel Combo 1,6 CNG

birdhanka

Příspěvekod birdhanka » ned 29. bře 2015 16:38:38

Ahoj,
tankovali jsme CNG v Annecy ve Francii a strhli nám z karty přes 2000 Kč, což je nesmysl (např. v Grenoblu nás plná nádrž stála cca 850 Kč).
Žádný doklad nám čerpací stanice v Annecy nevydala - hlásila, že nemá papír.

Máte s tím někdo zkušenost? Dá se to reklamovat u banky nebo kde?

Ještě bych dodala, že týden před tím jsme v Annecy chtěli tankovat také, ale nevěděli jsme, že se to tlačítko musí po celou dobu držet, takže nám to vydalo plyn jen za 10 Kč (0,3 eur), pak se stanice zablokovala a další plyn už nám nevydala. Nemůže to mít souvislost s tím stržením vyšší částky o týden později (ze stejné karty)? Nějaké penále třeba?

Díky,
Hanka

drahosusan
nováček

Příspěvekod drahosusan » úte 14. dub 2015 3:56:07

Ahoj Hanko,
když nemá stanice papír, doporučuju udělat aspoň fotku. Částku bych reklamoval u banky, ať jí okamžitě stornují. Pak bych zkontaktoval čerpačku a informoval ji, proč byla platba stornována. Předpokládám, že ač stanice neměla papír psala na displeji reálnou částku, kterou si plus mínus pamatuješ. Jako pokuta to být nemůže.
Golf III 1,6 benzín | Yamaha 535 1987 | Golf VII 1.4 CNG
Obrázek | Obrázek | Obrázek

Zpět na „Nezařazené“