CNG stanice na Slovensku

Zde pište Vaše zkušenosti s plněním.

Moderátor: dako

CNG stanice na Slovensku

Příspěvekod dako » ned 30. srp 2009 0:38:19

Vznesl jsem dotaz na SPP (Slovensky plynárensky priemysel), ktery provozuje vetsinu plnicich CNG stanic na Slovensku. Jednalo se mi hlavne o plneni v Ziline. Bylo mi sdeleno, ze se jedna vyhradne o samoobsluznou stanici a ze tedy nelze se jakkoliv domluvit na plneni. Nacez jeste dale cekam na odpoved. Na velice strohy mail jsem jinak cekal temer 1 tyden. Jen podotykam, ze ziskat CNG kartu na Slovensku je podminena mit prukaz obsluhy vyhrazenych plynovych zarizeni, ktery plati 5let. Pro ziskani toho prukazu je potreba absolvovat 1denni skoleni u nektere z autorizovanych školicich instituci, cena skoleni je kolem 70 eur. SPP se odvolava na zakon, ktery se ovsem vztahuje na osoby v zamestnaneckem pomeru provadejici manipulaci s plynem nikoliv na bezne osoby/obcany.
dako
Administrátor

Re: CNG stanice na Slovensku

Příspěvekod dako » ned 06. zář 2009 11:31:31

dako píše:Vznesl jsem dotaz na SPP (Slovensky plynárensky priemysel), ktery provozuje vetsinu plnicich CNG stanic na Slovensku. Jednalo se mi hlavne o plneni v Ziline. Bylo mi sdeleno, ze se jedna vyhradne o samoobsluznou stanici a ze tedy nelze se jakkoliv domluvit na plneni. Nacez jeste dale cekam na odpoved. Na velice strohy mail jsem jinak cekal temer 1 tyden. Jen podotykam, ze ziskat CNG kartu na Slovensku je podminena mit prukaz obsluhy vyhrazenych plynovych zarizeni, ktery plati 5let. Pro ziskani toho prukazu je potreba absolvovat 1denni skoleni u nektere z autorizovanych školicich instituci, cena skoleni je kolem 70 eur. SPP se odvolava na zakon, ktery se ovsem vztahuje na osoby v zamestnaneckem pomeru provadejici manipulaci s plynem nikoliv na bezne osoby/obcany.

Bohuzel muj sarkasmus jaksi neunesli, zeptal jsem se jich totiz, zdali ke Smlouve o odberu stlaceneho plynu je potreba take podepsat s nimi Pracovni smlouvu :D kdyz nesmyslne pozaduji prukaz Ac (obsluha vyhrazenych plynovych zarizeni). A dale, zdali by muj dotaz mohli predat na jejich pravni oddeleni k zamysleni se nad zakonem c. 124/2006. Uz je to vice jak 3 tydny a zadna odpoved.

Ne ze bych po te jejich karte tak prahnul, ale prece jenom, rad jezdim do Tater a plnit v Ziline by bodlo. V Poprade se udajne kdysi dalo taky plnit, dnes je to ale udajne zavrene.
dako
Administrátor

Příspěvekod dako » pon 07. zář 2009 13:44:09

Sotva jsem to dopsal a uz je tu odpoved:

zde je muj puvodni dotaz:
Dobry den,

dekuji za odpoved. Neuvazujete, ze by v budoucnu na CNG stanici v Ziline
byla alespon omezene obsluha? Napriklad u nas v Cesku mame podobnou
stanici v Brne strikne v rezimu samoobsluhy, presto je mozne po dohode
(zrejme s techniky, kteri drzi pohotovost) naplnit. Prece jen takovych
aut moc nejezdi.

Druha vec je vas pozadavek na prukaz sk. Ac (obsluha vyhrazenych
plynovych zarizeni) bych si dovolil tvrdit, podle Vasi zakonu je
neopodstatneny a nema ve vami zminovanem zakone (zakon č. 124/2006)
oporu. Podotykam, ze nejsem pravnik, ale to neni podstatne. Zakon se
totiz vztahuje na zamestnance a zamestnavatele (par. 2 odst. 1 vyse
uvedeno zakona) příp. na osoby definovane par. 2 odst. 2 pismeno a) - d)
Bezneho obcana lze ze vsech odstavcu vyloucit. Leda zeby ste s kazdym
zadatelem o CNG kartu krome smlouvy o dodavku stlaceneho zemniho plynu
take uzavirali pracovni smlouvu, coz je nesmysl.
V tomto jsem se pravdepodobne obratil na spatnou osobu, nicmene, asi by
bylo vhodne to prokonzultovat s Vasim pravnim oddelenim, mozna vam
navrhnou provest revizi vasich pozadavku na samoobsluzne plneni CNG.
Mam zakaznickou CNG kartu RWE a samoobluzne plneni v CR je jen otazkou
skoleni a podpisu dodatku o Pouceni zakaznika (ridice).

S pozdravem

Dako, Ostrava

zde odpoved:

Dobrý deň pán Dako,

v súčasnosti sa neuvažuje, že by na Plniacej stanici v Žiline bola obsluha ani o obmedzenom režime.

Čo sa týka zákona 124/2006 Z.z. máte pravdu čo sa týka toho, že tento zákon upravuje najmä vzťah zamestnávateľa zamestnanca, ale upravuje aj vzťah fyzickej osoby , ktorá sa nachádza s vedomím zamestnávateľa na jeho pracovisku alebo v jeho priestore §2, ods. 2 písm. d, čo je v našom prípade napr. vodič vozidla. Obsluhu vyhradených technických zariadení rieši ďalej aj vyhláška 718/2002 Z.z. ktorá definuje požiadavky na obsluhu VTZ, ktorým plniaca stanica je.

Tieto zákony sme samozrejme konzultovali s našim právnym oddelením ako aj príslušnými úradmi a práve ich výsledkom je táto požiadavka.

V sučasnoti však prebieha legislatívna zmena vyhlášky, ktorá by mala umožniť aby plnenie vozidla CNG vodičom, bolo možné len na základe poučenia osobou, ktorá má takýto preukaz, teda pracovníkom našej spoločnosti a po podpise poučenia a uzatvorení zmluvy s našou spoločnosťou by systém mal fungovať podobne ako v prípade spoločnosti RWE , ktorý uvádzate.

Očakávame, že k zmene vyhlášky by malo dôjsť v novembri tohto roka, ak legislatívny proces bude bez komplikácii.

Po prijatí novej vyhlášky by ste s nami, v prípade záujmu, mohli uzatvoriť zmluvu o dodávke CNG, spravili by sme poučenie a môžete následne využívať služieb našich plniacich staníc ako náš zmluvný zákazník.

S pozdravom,

Jala
obchodný manažér predaja CNG

No tak to vidite, blyska se na lepsi casy.
dako
Administrátor

Příspěvekod Rebel78 » stř 23. zář 2009 10:25:05

Dnes jsem se z BA vrátil a byl jsem dost mile překvapen cenou CNG na stojanu bylo napsáno 0,858€ při platbě kartou si banka strhla € v kurzu 25,56 takže mě jedno kg stálo krásných 21,93Kč.

Ohledně tankovacích karet mi bylo sděleno, že pokud změna bude schválena je pravděpodobné, že se uvede v platnost k 1.1.2010.
Rebel78
pokročilý uživatel

Příspěvekod dako » stř 23. zář 2009 15:36:08

Rebel78 píše:Dnes jsem se z BA vrátil a byl jsem dost mile překvapen cenou CNG na stojanu bylo napsáno 0,858€ při platbě kartou si banka strhla € v kurzu 25,56 takže mě jedno kg stálo krásných 21,93Kč..

Hmm...tak to je skoro tolik co stoji v Praze :), to jen v Ostrave stoji kilo 23,60 a v Brne tusim 23,30. Nejak to nechapu, proc RWE Moravu takhle "odira" :D
dako
Administrátor

Příspěvekod Rebel78 » pát 25. zář 2009 10:19:35

Nejsem DAKO odborník, ale je to možná tím, že ten plyn po cestě musej několikrát stlačit aby se dostal dále od hlavní tepny.
Jen pro tvé info - dnes se jdu podívat na jednu Fabii tak jsem zvědavej co tam bude vestavěno (první majitel ČR - tak pokud si ji vyberu tak můžeme porovnávat kvality vestavby "-))) ).
ridič a provozovatel:
Fiat Qubo 1.4 Natural Power (CNG) r.v. 2011
VW TOURAN 2.0 EcoFuel (CNG) r.v.2007
Domácí plnička PHILL od FuelMaker

dříve na CNG: Daewoo Lanos 1.4 ;VW Golf Variant, Škoda Fabia 1.4 16V (CNG přestavba pro plynárny)
Rebel78
pokročilý uživatel

Příspěvekod dako » pát 25. zář 2009 11:06:17

Rebel78 píše:Nejsem DAKO odborník

Dobry, no :)
dako
Administrátor

Příspěvekod dako » stř 30. zář 2009 23:47:19

Rebel78 píše:Jen pro tvé info - dnes se jdu podívat na jednu Fabii tak jsem zvědavej co tam bude vestavěno (první majitel ČR - tak pokud si ji vyberu tak můžeme porovnávat kvality vestavby "-))) ).

Jak to dopadlo?
dako
Administrátor

Příspěvekod Rebel78 » pon 28. pro 2009 11:22:22

Tak na Slovensku se podmínky mění a od 1.1.2010 je možnost získat jejich čip na tankování CNG v Žilině - plánují předělat na čip i Bratislavu a obnovit provoz v Popradě.
V Bratislavě bude režim, že od do je tam oblsuha a ve večerních hodinách pouze na čip (čipem půjde platit i u obsluhy).

Mám se ozvat až cca 15.1.2010 až prý bude k dispozici prováděcí předpis k vyhlášce.

Huráá Hurááá
ridič a provozovatel:
Fiat Qubo 1.4 Natural Power (CNG) r.v. 2011
VW TOURAN 2.0 EcoFuel (CNG) r.v.2007
Domácí plnička PHILL od FuelMaker

dříve na CNG: Daewoo Lanos 1.4 ;VW Golf Variant, Škoda Fabia 1.4 16V (CNG přestavba pro plynárny)
Rebel78
pokročilý uživatel

Příspěvekod dako » pon 28. pro 2009 14:43:30

Rebel78 píše:Tak na Slovensku se podmínky mění a od 1.1.2010 je možnost získat jejich čip na tankování CNG v Žilině - plánují předělat na čip i Bratislavu a obnovit provoz v Popradě.
V Bratislavě bude režim, že od do je tam oblsuha a ve večerních hodinách pouze na čip (čipem půjde platit i u obsluhy).

Mám se ozvat až cca 15.1.2010 až prý bude k dispozici prováděcí předpis k vyhlášce.

Huráá Hurááá

Bezvadne, hlavne ta Zilina a Poprad by bylo super. Hlavne pak dej vedet, hned do toho taky pujdu.
dako
Administrátor

Další

Zpět na Plnící stanice CNG