Skřípavý zvuk při tankování

Vše o servisování CNG vozidel.

Moderátor: dako

dako
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Skřípavý zvuk při tankování

Příspěvekod dako » ned 30. pro 2018 9:46:26

Ostrava - Vítkovice, Ruská
MOL Ostrava - Muglinov
Ostrava - Poruba
Opava
Frýdlant nad Ostravicí Benzina
Zábřeh na Moravě
Jeseník
Olomouc
Prostějov
Brno
Vystrkov, Humpolec
Gajer
Hrušová - Vysoké Mýto
Hradec Králové
Jaroměř
Svoboda nad Úpou

zkrátka podle toho kde zrovna jedu a kde to už dobře znám, a nikde jsem neměl problém. Nějaký olej v plynu nebo obecně "nekvalitní" plyn jsem nikde nikdy neřešil, ani špinavou koncovku, na ní mám pořád nasazenou olačku, takže se fakt nešpiní.
Jediný "zásadnější" problém jsem měl ve Svobodě nad Úpou, kde mě plnící pistole po doplnění, odfukem vystřelila těsnění z hrdla.
viz viewtopic.php?f=10&t=348
Ale už i s tímhle počítám a vozím v autě náhradní těsnění. Od té doby se, ale už nic takového nestalo.
Skoda Fabia Combi 1.4MPi CNG
Obrázek

Obrázek Obrázek
vozím v autě

Peugeot IoN - full Electric BEV
Obrázek

ŠTUKI
nováček

Příspěvekod ŠTUKI » čtv 10. led 2019 0:47:45

Dako, u tří plnicích stanic z tvého seznamu, byly zjištěny mechanické nečistoty v pistolích. U dvou to mám úředně potvrzeno laboratorním rozborem a znaleckým posudkem. U jedné byly nečistoty dokonce tak hrubé, že z plnicího stojanu musely být pravděpodobně odstraněny filtry, jinak by jimi nečistoty neprošly. Vzorek také obsahoval textilní vlákna, ty se tam mohly dostat jedině roztržením textilní vložky filtru, na vstupu kompresoru. Když jsme k této stanici přijeli, byla mimo provoz. Technici servisní firmy zrovna demontovali poškozenou kompresorovou hlavu, kiosek s kompresorem byl otevřený a v něm plno rezavého prachu.

dako
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dako » čtv 10. led 2019 4:29:26

Tak to je mi líto Stuki, že jsem měl štěstí a žádný problém s CNG jsem nikde nezaznamenal. Ale, na druhou stranu, když už jsis dal tu práci s laboratorními analýzami a znaleckými posudky. Není škoda to tady nezveřejnit? Třeba mě by to celkem zajímalo, a místní osazenstvo taky. A i třeba seznam stanic, které jsou ty špatné, ať příště víme, čemu se vyhnout.
Obrázek

Obrázek Obrázek
vozím v autě

Obrázek

ŠTUKI
nováček

Příspěvekod ŠTUKI » sob 12. led 2019 20:58:16

Dako, tím že mi bylo poškozeno vozidlo nekvalitním palivem, mi vznikla značná škoda, psal jsem o tom už v jiném vlákně. Abych mohl uplatnit své nároky u škůdce, musel jsem si dát tu práci, a prokázat jeho zavinění, což mne stálo nemalé peníze.
Znalecký posudek bohužel obsahuje i osobní údaje třetí strany, proto jej není možno zobrazovat na veřejných fórech, porušil bych tím zákon o ochraně osobních údajů.
Najde li se někdo další, kdo si myslí, že má auto poškozeno nekvalitním palivem, může mi napsat na e-mail stuki@post.cz a já mu poskytnu potřebné informace.
Přidávám fotografie CNG stanice, o které jsem se zmínil ve svém předchozím příspěvku. Myslím si, že ji mnozí poznají.
DSC02627.jpg

DSC02623.jpg

DSC02435.jpg

ŠTUKI
nováček

Příspěvekod ŠTUKI » sob 12. led 2019 21:01:38

Ještě pár fotografií plnící pistole.
DSC02714.jpg

DSC02713.jpg

DSC02432.jpg

ŠTUKI
nováček

Příspěvekod ŠTUKI » pon 14. led 2019 22:05:11

Pár fotografií jedné rozebrané nádrže, na hrdle ventilu je vidět nečistota, která se tam zachytila během půl roku provozu a najetí 5000 km, bylo natankováno cca 280 kg CNG. Před tím, byly vozidlu, v rámci svolávací akce, vyměněny všechny nádrže.
DSC01421 (Medium).JPG

DSC01419 (Medium).JPG

DSC01416 (Medium).JPG

ŠTUKI
nováček

Příspěvekod ŠTUKI » pon 14. led 2019 22:08:14

A ještě jedna čerpací stanice
DSC01683.JPG

DSC01681.JPG

DSC01241.JPG

dako
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dako » úte 15. led 2019 19:42:42

Vypadá to na jednu stanici MOL v Ostravě - Muglinově a druhá je Opava (výjezd směr Bruntál a Krnov), stanice které tedy celkem často využívám. Že se "ojebaná" guma u pistole, je to holt někdy "závada", protože někteří, řekněme, zákazníci jsou, holt, lopaty a rvou to nebo různě lámou z hrdel. Že je někdo blb, za to provozovatelé nemůžou.
Papíry lze s klidem zveřejnit, osobní a jiné citlivé údaje jde zaretušovat.
Obrázek

Obrázek Obrázek
vozím v autě

Obrázek

ŠTUKI
nováček

Příspěvekod ŠTUKI » stř 16. led 2019 23:48:09

Dako, toto téma se primárně zabývá skřípavými zvuky při tankování, ale dobře, že jsi upozornil na prasklou gumu, na plnicí pistoli, čerpací stanice v Ostravě.
Ti, kdo tam v té době čerpali CNG, si jistě pamatují, že takto orvaná guma, tam byla déle než 3 měsíce, také si pamatují na to, že nešla uvolnit pistole z plnicího ventilu auta. To může být příčna, proč někteří zákazníci - lopaty, to lámali z hrdla. Tak ale teď poraď, jak to ti blbi měli udělat?
Co však považuji za podstatné, a na mých fotografiích je to i vidět, je znečistění plnících pistolí způsobené vysoce abrazivním rezavým prachem. Tento prach, vzniká důsledkem koroze starých, ocelových, plynových rozvodů a je pak zanášen plynem do koncových zařízení spotřebitelů. V těchto zařízeních se zachycuje, a ucpává je, což je někdy provázeno hlasitým zvukovým projevem, řekněme, skřípavými zvuky. Tento vysoce abrazivní materiál, také způsobuje zadírání kleštinového mechanizmu plnicích pistolí a ty se pak nedají uvolnit. U vozidel pak tento rezavý prach způsobuje poruchy plynových armatur, vetilů, vstřiků, turba, katalyzátoru a také předčasné opotřebení motoru. To se na motoru projeví vysokou spotřebou oleje a ztrátou komprese a výkonu.
Co se týče informací, obsažených ve znaleckém posudku, tak ty jsem už dávno publikoval ve svých příspěvcích na fóru, stačí si je jen přečíst.

dako
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dako » čtv 17. led 2019 12:59:05

S těmi orvanýma gumama nebo dokonce i bez gumy jsem se už několikrát setkal. Vždy šlo naplnit a osobně jsem i s tím, zkrátka, problém neměl. Vím, tyhle pistole mají problém s kleštinou, a jsou někdy problémy se sejmutím z hrdla. Ale chápu, jakmile je v řetězci "připojení" potřeba složitějších sofistikovaných mechanismů, (tlakové hadice vysokého tlaku, ale třeba i konektory elektrických zásuvek, typicky u rychlodobíjení elektrických aut) začne to, především netechnicky zdatným, uživatelům komplikovat život.
Když jsem před 10-ti léty žádal o CNG zákaznickou kartu RWE, musel jsem při podpisu smlouvy absolvovat malé proškolení o manipulaci a bezpečném plnění CNG. I takové LPG si dodnes nemůže nikdo plnit sám, ale vždy to musí dělat obsluha čerpací stanice.CNG karta byla vázaná na auto (RZ).

A dnes? Smlouvu podepíšete hezky v teplíčku zákaznického centra (ne jak já, v dešti, na kapotě auta u CNG stojanu s obchodníkem z RWE), do ruky Vám vrazí CNG kartu a dělejte jak umíte (nebo neumíte). A pak to tak dopadá, zničené pistole u stojanů. Ani se tomu nedivím. Znám případy kdy lidi natankovali do služebních aut místo nafty 95naturál (naopak to naštěstí u novějších aut nejde), co teprv když takoví lidi mají jít tankovat CNG. Jak to asi dopadne?
Obrázek

Obrázek Obrázek
vozím v autě

Obrázek

Zpět na „Servis CNG“