nalepka CNG

Moderátor: dako

barley

nalepka CNG

Příspěvekod barley » úte 19. kvě 2020 15:03:52

Chcel by som sa opytat ako je to s povinnostou mat na aute nalepenu nalepku CNG. Mesiac dozadu som si prevzal na Slovensku nove auto s tovarenskou upravou na CNG (Seat Leon ST), ale nalepku nemalo a predajca mi povedal, ze ju nepotrebujem. Preto by som si chcel overit, ci ju naozaj nepotrebujem a ci mozem mat nejake problemy, bud na STK, EK, pripadne v inych krajinach.

dako
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: nalepka CNG

Příspěvekod dako » úte 26. kvě 2020 19:05:08

Nevím jak na Slovensku, ale v ČR to STK vyžadují. Nevím, jestli všechny, ale po mě to, zkrátka, chtěli. Vyžaduje se kulatá žlutá nebo kosočtvercová zelená s nápisy CNG. Ta by snad měla mít mezinárodní platnost.
Skoda Fabia Combi 1.4MPi CNG
Obrázek

Obrázek Obrázek
vozím v autě

Peugeot IoN - full Electric BEV
Obrázek

bUran
nováček

Příspěvekod bUran » ned 12. črc 2020 16:07:06

Ať hledám, jak hledám (a třeba hledám špatně), nalezl jsem ve Vyhlášce č.341/2014 O schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích konkrétně příloha č. 11: Podmínky pro přestavbu vozidel poháněných zkapalněným ropným plynem nebo stlačeným nebo zkapalněným zemním plynem nebo vodíkem bod 1/b): musí být opatřeno nálepkou umístěnou na zadní části vozidla v pravém horním, popřípadě dolním rohu s nápisem LPG, CNG nebo LNG, toto platí pro vozidlo poháněné LPG, CNG nebo LNG, jakož i vozidlo s vestavěným plynovým zařízením sloužícím k jiným účelům než k pohonu.
Podle názvu se však jedná pouze o vozidla přestavěná a navíc nekonkretizuje velikost, barvu ani tvar nálepky.
Dále s ve vyhlášce zmiňuje předpis EHK č. 110, který hovoří o vozidlech na CNG/LNG z výroby i přestavěných obsahuje bod 18.1.8. Identifikace vozidel používajících jako palivo CNG a/nebo LNG, kde je v příloze č.6 zobrazena zelená kosočtvercová nálepka s nápisem CNG (popřípadě LNG) včetně rozměrů samolepky a písma na něm užitého, kdy " musí být štítek umístěn na přídi i na zádi vozidla a na vnější straně pravých dveří (u vozidel s řízením vlevo), nebo levých dveří (u vozidel s řízením vpravo)." Ale pozor to platí pro vozidla kategorie M2 a M3. Štítek je dle předpisu povinný i pro vozidla kategorie N2 a N3 (ale již bez bližšího určení umístění).
Pro nás předpokládám nejvíce zajímavá kategorie M1 zde zmíněna vůbec není.
Tomu pak odpovídá i stránka na odkazu:
https://lpg-cng.ochranamotoru.cz/povinn ... g-plyn.htm
Tak nevím, buď hledám špatně, nebo zákon na označení osobních vozidel do 3500kg, s 9-ti místy včetně řidiče provozovaných na CNG s tovární zástavbou vůbec nepamatuje.
Nevylučuju, že jsem hledal špatně, ale ty předpisy jsou fakticky džungle.
Nicméně, zdravý rozum velí: nálepku mít vylepenou hlavně kvůli nehodě a hasičům.
Bohužel, zdravý rozum tady nevládne.
Možná by se chtělo zeptat ve Škodě Auto, tam by v tom měli mít jasno, vzhledem k tomu, že vyrábějí model s pohonem CNG a bandu kvalitních právníků určitě mají.

bUran
nováček

Příspěvekod bUran » ned 12. črc 2020 16:19:09

A aby toho nebylo málo, vkládám odkaz na příručku, kterou Škoda Auto vypracovala pro Hasičský záchranný sbor:
https://az749841.vo.msecnd.net/sitescsc ... 3b9aa1.pdf
Protože jde o dokument výrobce vozidla, je na straně 69 zobrazeno označení a popsáno její umístění na vozidlech Škoda z výroby.

bUran
nováček

Příspěvekod bUran » pát 17. črc 2020 12:02:28

K nálepce CNG ještě do třetice:
Zeptal jsem se kluků profi hasičů a ti mě odkázali na stanici STK, že tam mají určitě přehled o legislativě, Hasiči že jen řeší průšvihy.
Podle jejich rady jsem se tedy obrátil e-mailem na STK v Táboře, kam jezdím s autem i já a přišla mi následující odpověď:
Dobrý den, vozidla s tovární zástavbou LPG/CNG nemusí být označena. Nicméně
pokud si vozidlo sám označíte, bude to jen dobře. Při případném požáru mají
hasiči jiný postup pokud je vozidlo označeno LPG/CNG. Označení by mělo být
na zadním okně, kulatá žlutá samolepka.
S pozdravem
Xxxx YYYYYY

Takže se potvrdil původní předpoklad: Auta s tovární zástavbou CNG označená být nemusí, ale je to doporučené. Nicméně způsob "doporučeného" označení není přesně daný, protože to žádný předpis neupravuje. Jestli si na takové auto dáte nálepku žlutou kulatou, zelenou hranatou nebo pokud to CNG napíšete rudou rtěnkou vedle/místo motorizace, je na vás.
Za Hasiče v každém případě říkám označovat.

dako
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dako » pát 17. črc 2020 13:51:43

Taky bych to tak viděl. Tou novelizovanou vyhláškou ta povinnost mít nálepku zkrátka padá. Takže je to v podstatě jen na zvážení provozovatele nebo uživatele vozidla.
Skoda Fabia Combi 1.4MPi CNG
Obrázek

Obrázek Obrázek
vozím v autě

Peugeot IoN - full Electric BEV
Obrázek

faktotum
nováček

Příspěvekod faktotum » sob 15. srp 2020 16:37:16

Zadnou nalepku nemam a nikdy jsem nemel problem.
VW Golf IV 2.0 bifuel

Zpět na „Všeobecná diskuze o CNG“