Emisní normy

Moderátor: dako

PavelSoukup

Emisní normy

Příspěvekod PavelSoukup » pon 13. bře 2017 8:56:53

Uvažuji o koupi vozu s CNG a zajímalo by mě proto, jak si stojí v emisních normách. Snažím se co nejvíce šetřit životní prostředí a proto bych si pořídil jedině automobil na alternativní palivo. Na http://kralmotoru.cz/media/emisni-normy ... lu-tabulky jsem se dočetl, že emisní normy se každým rokem zpřísňují, což mě těší. Je tam tabulka s informacemi o emisní normě Euro, která se zabývá množstvím oxidu uhelnatého (CO), oxidů dusíku (NOx), uhlovodíků (HC) a množství pevných částic (PM) a určuje množství spalin (stanovuje maximální limit), který vůz smí vypouštět do okolního vzduchu. Tak kdyby to také někoho zajímalo, tak ať se mrkne. Bohužel jsem nikde nenašel, jak jsou na tom právě auto na CNG.

dako
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Emisní normy

Příspěvekod dako » úte 14. bře 2017 9:35:25

Zemní plyn je přírodní plyn, který obsahuje až 96% čistého metanu, je to ovšem uhlovodík, takže spalovaní je se všemi důsledky vč. emisí CO a CO2, a taky je metan "skleníkový plyn", ovšem tím bych se neznepokojoval, ten se do ovzduší dostává např. s důlní činností nebo s odvětráváním starých důlních děl.
Spalováním oproti nafty a benzínu a taky jejich additiv nevznikají u zemního plynu pevné částice, tedy alespoň né přimým spalovaním zemniho plynu a to je, podle mého názoru, to co je pro životní prostředí resp. pro zdraví lidí velký přinos. V každém případě, jakékoliv auto nahrazené právě za auto s pohonem CNG je tedy přínos, to v každém případě. Taky záleží co od auta požadujete, jestli to, aby splňoval normy EUROx a nebo aby jezdil opravdu šetrně k životnímu prostředí.

Ovšem zábývat se hodnotami emisí CO2 a CO je u cng aut bezpředmětné, jsou totiž skoro podobné jako u těch na benzín a naftu, pořád totiž spalujeme uhlovodíkový plyn, ale podstatné je, že neprodukují pevné částice, které jsou mnohem nebezpečnější než CO2 a CO.
Nejsem chemik, takže do podrobností bych se nepouštěl, všechno lze najít na Internetu.

Ovšem pokud chcete udělat pro životní prostředí opravdu maximum, kupte si elektromobil.
Skoda Fabia Combi 1.4MPi CNG
Peugeot IoN - full Electric BEV
Obrázek Obrázek
vozím v autě
Obrázek

dako
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Emisní normy

Příspěvekod dako » čtv 18. říj 2018 13:11:50

Našel jsem takovou malou studii p. Lukeše, celkem zajímavé čtení.

http://www.ns-krkonose.xf.cz/img/cng_vs_nafta.pdf
Skoda Fabia Combi 1.4MPi CNG
Peugeot IoN - full Electric BEV
Obrázek Obrázek
vozím v autě
Obrázek

Zpět na „Všeobecná diskuze o CNG“